- Celkem položek:
- 0
- Celková cena:
- 0
Festival Dvořákova Praha představuje každý rok posluchačům nejlepší mladé české interprety. Šestice talentovaných mužů, z nichž tři jsou členy ansámblu Lobkowicz Trio a další tři jsou v tomto večeru jejich hosty, nabídne pestrý program: Klavírní trio E dur Josepha Haydna, Kontrasty pro housle, klarinet a klavír maďarského skladatele Bély Bartóka a Klavírní kvartet g moll Johannese Brahmse. Během večera vás přesvědčí, že i v mladém věku lze oslnit brilantní souhrou, precizností a svěží interpretací.
Klavírista Ivo Kahánek patří k nejúspěšnějším českým interpretům současnosti. Po absolutoriu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a pražské AMU si vzdělání doplnil na proslulé londýnské Guildhall School a na řadě mistrovských kurzů. Ve svých pětadvaceti letech se stal absolutním vítězem Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro. Kromě sólových recitálů vystupuje s renomovanými orchestry (Česká filharmonie, BBC Symphony Orchestra, Orchestr WDR Kolín nad Rýnem) a dirigenty (Vladimir Ashkenazy, Pinchas Steinberg, Jiří Bělohlávek). V roce 2007 provedl na proslulém londýnském festivalu BBC Proms Klavírní koncert č. 4 „Inkantace“ Bohuslava Martinů. V listopadu 2014 vystoupil jako teprve druhý český klavírista v historii (po Rudolfu Firkušném) s Berlínskou filharmonií, a to pod taktovkou Sira Simona Rattla. Na svém kontě má řadu ceněných nahrávek s díly Fryderyka Chopina, Leoše Janáčka aj. Jeho loňské CD s klavírními koncerty Dvořáka a Martinů letos prestižní britský hudební časopis BBC Music Magazine ocenil jako nahrávku roku v kategorii Koncert.
Lobkowicz Trio hraje ve složení: houslista Jan Mráček, violoncellista Ivan Vokáč a klavírista Lukáš Klánský. Jde o velmi nadané mladé hudebníky (ani jeden doposud neoslavil třicátiny), kteří jsou uznáváni nejen jako komorní hráči, ale i coby sólisté. Jejich velkým společným úspěchem bylo získání první ceny a ceny publika na mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Pörtschachu v roce 2014. Název souboru odkazuje na propojení šlechtického rodu s hudebním světem, který Lobkowiczové štědře podporovali: mj. Ludwig van Beethoven věnoval Lobkowiczům Trojkoncert pro klavír, housle, violoncello a orchestr, patřící k vrcholům triového repertoáru. Svolení používat svůj název získalo Lobkowicz Trio od jednoho z pokračovatelů rodu pana Jaroslava Lobkowicze.
Jan Fišer je od roku 2004 prvním houslistou a současně i koncertním mistrem v Pražské komorní filharmonii. Jeden z prvních velkých úspěchů ve spolupráci s velkým ansámblem slavil v roce 2000 při debutu s Pittsburghským symfonickým orchestrem. Koncertuje v České republice i v zahraničí: např. v Německu, Rakousku, Itálii, Francii, Slovinsku, Polsku, Japonsku či Spojených státech. Zúčastnil se masterclassů vedených Pinchasem Zukermanem, Gilem Shahamem a Josephem Silversteinem.
Nahrává pro televizi i rozhlas, jako jeden z pěti laureátů se také podílel na CD „pocta Jaroslavu Kocianovi“ k výročí 40. ročníku Kocianovy mezinárodní houslové soutěže. Často vystupuje na recitálových koncertech, a to zejména s klavíristou Ivo Kahánkem, s nímž založil Trio Concertino, které v roce 2013 změnilo název na „Dvořákovo trio“.
Po konzervatoři v Brně studoval Irvin Venyš hru na klarinet na Hudební akademii múzických umění v Praze ve třídě profesorů Jiřího Hlaváče a Vlastimila Mareše. Své vzdělání si doplnil roční stáží na Conservatoir Supérieur de Musique et de Danse v Paříži v prestižní třídě Michela Arrignona. Na svojí alma mater v současné době působí jako pedagog. Kromě celé řady vystoupení se věnuje nahrávání – nejnověji například pro Český rozhlas, Českou televizi, Mitteldeutscher Rundfunk či Arco Diva. Jeho interpretační rozpětí sahá od klasického klarinetového repertoáru přes extrémně náročné skladby 20. a 21. století až po folklór.
Anežský klášter na Františku je považován za první gotickou stavbu nejen v Praze, ale v Čechách obecně. Byl založen králem Václavem I. v letech 1233–34 z podnětu jeho sestry, přemyslovské princezny Anežky pro řád klarisek, který Anežka uvedla do Čech a jehož byla první představenou. Předchůdcem kláštera byl špitál. Klarisky vznikly původně jako odnož řádu sv. Františka z Assisi, klášteru se kdysi také říkalo Pražské Assisi. Anežka byla mimořádnou duchovní osobností 13. století. Kromě tohoto kláštera klarisek, kde se stala abatyší, založila i jediný český církevní řád - špitální řád křižovníků s červenou hvězdou. Anežka Česká byla svatořečena v r. 1989.