Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Čtvrtek 17. září 2015, 20.00
Dvořák Collection II

Program

Antonín Dvořák: Nokturno, op. 40Max Bruch: Koncert pro housle a orchestr č. 1 g moll, op. 26Antonín Dvořák: Symfonie č. 6 D dur, op. 60

V rámci koncertní řady Dvořák Collection II zazní ve vzorové interpretaci České filharmonie a jejího šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka jedno z kratších orchestrálních děl Antonína Dvořáka, Nokturno H dur, a v závěru jedno z nejtypičtějších děl, prosluněná Šestá symfonie. Silný hudební zážitek jistě přinese také slavný Houslový koncert g moll Dvořákova současníka Maxe Brucha v podání charizmatického mladého houslisty David Garretta.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 22.00

Interpreti

David Garrett

David Garrett patří mezi nejvšestrannější houslisty mladé generace. Svůj repertoár neomezuje jen na oblast klasické hudby, ale věnuje se i interpretaci úprav rockových písní nebo filmové hudbě a také komponování. Na housle hraje od čtyř let, o tři roky později začal studovat na konzervatoři v Lübecku a později na Královské hudební akademii v Londýně. Od devatenácti let pokračoval ve studiu na Juilliard School v New Yorku u legendárního Itzhaka Perlmana. Zde také v roce 2003 zvítězil ve skladatelské soutěži s fugou zkomponovanou ve stylu J. S. Bacha. Ve svých třinácti letech podepsal smlouvu se prestižním vydavatelstvím Deutsche Grammophon, a stal se tak nejmladším sólistou v historii této společnosti. David Garrett ročně absolvuje desítky vystoupení s renomovanými světovými orchestry a dirigenty i s vlastní hudební skupinou s populárním repertoárem. Má na svém kontě řadu nahrávek s širokým záběrem stylů od Mozartových sonát až po filmové melodie. Roku 2013 ztvárnil hlavní roli v životopisném filmu o Niccolu Paganinim The Devil's Violinist

Česká filharmonie

Česká filharmonie je nejvýznamnějším českým orchestrem a dlouhodobě patří k nejuznávanějším reprezentantům české kultury na mezinárodní scéně. Počátek její bohaté historie je spojen se jménem Antonína Dvořáka, který 4. ledna 1896 dirigoval koncert zahajující činnost tělesa. Jakkoli interpretační záběr orchestru zahrnuje širokou škálu základního světového repertoáru, nejčastěji je vyhledáván pro výsostnou interpretaci děl českých klasiků, jejíž tradici budovaly špičkové dirigentské osobnosti (Talich, Kubelík, Ančerl, Neumann). Orchestr získal množství mezinárodních ocenění za své nahrávky, z nichž první byla pořízena již roku 1929 (Má vlast s Václavem Talichem). Roku 2008 prestižní časopis Gramophone zařadil těleso mezi dvacet nejlepších orchestrů světa. Česká filharmonie je od počátku existence festivalu Dvořákova Praha jeho rezidenčním orchestrem. 

Česká filharmonie

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.