- Celkem položek:
- 0
- Celková cena:
- 0
Přední český barokní orchestr Collegium 1704 uvede na festivalu Dvořákova Praha díla tří výrazných představitelů klasicismu: Myslivečkovu předehru k opeře Olympiáda, Sinfonii č. 3 g moll Leopolda Koželuha a jedinou sinfonii Jana Václava Huga Voříška. Všechna tři jména velmi dobře znali (nejen) ve své době jak v české, tak i v rakouské metropoli. Bude proto nesmírně zajímavé porovnat jejich skladatelský rukopis během jednoho dopoledního matiné.
Václav Luks vystudoval Konzervatoř Plzeň a Akademii múzických umění v Praze v oboru lesní roh a cembalo. Svá studia pak završil specializovaným studiem staré hudby na Schole Cantorum Basiliensis ve švýcarské Basileji v oborech historické klávesové nástroje a historická provozovací praxe. Roku 2005 založil soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704, s nimiž již v témže roce provedl na Pražském jaru Bachovu Mši h moll. Od té doby jsou na festivalu pravidelnými hosty. V čele obou ansámblů stojí Václav Luks dodnes a dosáhl s nimi mimořádného mezinárodního ohlasu. Spolupracuje také s dalšími uznávanými soubory jako např. La Cetra Barockorchester Basel, Dresdner Kammerchor či Nederlandse Bachvereniging. Pořídil řadu vysoce ceněných nahrávek, a to i sólově, pro vydavatelství ACCENT, Supraphon a Zig-Zag Territoires a často je zván do porot prestižních hudebních soutěží. Svými mezinárodními uměleckými aktivitami se zásadně podílel na renesanci zájmu o dílo Jana Dismase Zelenky či Josefa Myslivečka.
K orchestru Collegium 1704 náleží i seskupení Collegium Vocale 1704. Jejich první vystoupení se datuje do roku 2005 a u zrodu stál dirigent a cembalista Václav Luks. Číslovka 1704 odkazuje k okamžiku, kdy hudební scéna poprvé zaznamenala génia baroka – Jana Dismase Zelenku. Právě Zelenkova díla jsou oceňovaným repertoárem souboru na nejrůznějších festivalech například ve Francii, Belgii, Nizozemí nebo v Německu. V roce 2013, který se nesl ve znamení znovuobjevení českého skladatele Josefa Myslivečka, s velkým úspěchem ansámbl uvedl jeho operu Olympiáda jak v Praze, tak i v Dijonu, Caen, Lucemburku, Vídni. Mnohé nahrávky Collegia ocenila v nejrůznějších hudebních časopisech domácí i mezinárodní kritika, řada koncertů je zaznamenávána nebo živě přenášena evropskými televizními i rozhlasovými stanicemi.
Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.