Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Pátek 11. září 2015, 20.00
Dvořák Collection II

Program

Karol Szymanowski: Koncertantní symfonie pro klavír a orchestr, op. 60Antonín Dvořák: Symfonie č. 4 d moll, op. 13

I letos pokračujeme v objevování neprávem opomíjených děl Antonína Dvořáka. V rámci koncertní řady Dvořák Collection II zazní málo hraná skladatelova Čtvrtá symfonie v nejpovolanější interpretaci České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou. Jeden z nejvýraznějších klavíristů své generace, Piotr Anderszewski, pak přednese sólový part pozoruhodné Koncertantní symfonie svého krajana Karola Szymanowského. 

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 21.30

Interpreti

Piotr Anderszewski

Patří k  nejvýraznějším osobnostem současné klavírní interpretace. Narodil se roku 1969 ve Varšavě, kde také studoval na Hudební univerzitě Fryderyka Chopina. Počínaje sólovým debutem v londýnské Wigmor Hall v roce 1991 se pravidelně objevuje na nejvýznamnějších světových pódiích (mj. v newyorské Carnegie Hall, tokijské Suntory Hall, vídeňském Konzerthausu) ať už jako sólový hráč nebo ve spolupráci s mnoha špičkovými orchestry (Berlínská filharmonie, Londýnský symfonický orchestr nebo Royal Concertgebouw Orchestra atd.). Je držitelem mnoha prestižních ocenění, mj. ECHO Klassik. Anderszewski se kromě standardního klavírního repertoáru soustavně věnuje propagaci odkazu Karola Szymanowského. Nahrávka skladeb pro sólový klavír tohoto autora vynesla Anderszewskému ocenění Classic FM Gramophone Award. Na festivalu Dvořákova Praha se klavírista neobjeví poprvé; vystoupil zde již roku 2010 s bachovsko-beethovenovským programem.

Jakub Hrůša

Jakub Hrůša patří k nejrespektovanějším dirigentům mladé generace. Dirigování studoval na Akademii múzických umění v Praze mj. u Jiřího Bělohlávka a vzdělání si doplnil na Universität der Künste v Berlíně. Již ve svých 18 letech získal tři významná ocenění v mezinárodní dirigentské soutěži Pražského jara. O tři roky později se stal vítězem mezinárodní soutěže dirigentů „Lovro von Matačić“ v Záhřebu. Jakub Hrůša dosud spolupracoval s většinou českých profesionálních orchestrů i s řadou orchestrů světových (London Philharmonic Orchestra, The Philharmonia Orchestra, Gewandhausorchester Leipzig aj.). Věnuje se také operní oblasti. V pražském Národním divadle, v Královském dánském divadle v Kodani a na operním festivalu v anglickém Glyndebourne dirigoval mj. Carmen, Dona Giovanniho, Rusalku, Příhody lišky Bystroušky a Borise Godunova. Vysoko ceněné jsou také jeho nahrávky pro společnosti Supraphon, Octavia Records a Universal. Na festivalu Dvořákova Praha vystoupí již potřetí. Od sezóny 2016/2017 se stane šéfdirigentem Bamberských filharmoniků.

Jakub Hrůša - dirigent

Česká filharmonie

Česká filharmonie je nejvýznamnějším českým orchestrem a dlouhodobě patří k nejuznávanějším reprezentantům české kultury na mezinárodní scéně. Počátek její bohaté historie je spojen se jménem Antonína Dvořáka, který 4. ledna 1896 dirigoval koncert zahajující činnost tělesa. Jakkoli interpretační záběr orchestru zahrnuje širokou škálu základního světového repertoáru, nejčastěji je vyhledáván pro výsostnou interpretaci děl českých klasiků, jejíž tradici budovaly špičkové dirigentské osobnosti (Talich, Kubelík, Ančerl, Neumann). Orchestr získal množství mezinárodních ocenění za své nahrávky, z nichž první byla pořízena již roku 1929 (Má vlast s Václavem Talichem). Roku 2008 prestižní časopis Gramophone zařadil těleso mezi dvacet nejlepších orchestrů světa. Česká filharmonie je od počátku existence festivalu Dvořákova Praha jeho rezidenčním orchestrem. 

Česká filharmonie

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.