Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
zahajovací koncert komorní řady
Úterý 6. září 2016, 20.00
Světové orchestry Komorní řada

Program

Wolfgang Amadeus Mozart: Serenáda G dur, KV 525, "Malá noční hudba"Erwin Schulhoff: DvojkoncertAntonín Dvořák: Serenáda pro smyčcový orchestr E dur, op. 22, B. 52

Renomované švýcarské těleso Zurich Chamber Orchestra přiváží na Dvořákovu Prahu program, který nezvykle spojuje dva stylově zcela odlišné autory, Antonína Dvořáka a Erwina Schulhoffa. Kontrast Dvořákovy klasicko-romantické hudební řeči a Schulhoffova modernistického hudebního výrazu slibuje nevšední posluchačský zážitek.

Koncert vysílá přímým přenosem Český rozhlas Vltava a ze záznamu Evropská vysílací unie EBU.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 22.00
  • Setkání po potlesku

Interpreti

Ivo Kahánek

Klavírista Ivo Kahánek patří k nejúspěšnějším českým interpretům současnosti. Po absolutoriu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a pražské AMU si vzdělání doplnil na proslulé londýnské Guildhall School a na řadě mistrovských kurzů. Ve svých pětadvaceti letech se stal absolutním vítězem Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro. Kromě sólových recitálů vystupuje s renomovanými orchestry (Česká filharmonie, BBC Symphony Orchestra, Orchestr WDR Kolín nad Rýnem) a dirigenty (Vladimir Ashkenazy, Pinchas Steinberg, Jiří Bělohlávek). V roce 2007 provedl na proslulém londýnském festivalu BBC Proms Klavírní koncert č. 4 „Inkantace“ Bohuslava Martinů. V listopadu 2014 vystoupil jako teprve druhý český klavírista v historii (po Rudolfu Firkušném) s Berlínskou filharmonií, a  to pod taktovkou Sira Simona Rattla. Na svém kontě má řadu ceněných nahrávek s díly Fryderyka Chopina, Leoše Janáčka aj. Jeho loňské CD s klavírními koncerty Dvořáka a Martinů letos prestižní britský hudební časopis BBC Music Magazine ocenil jako nahrávku roku v kategorii Koncert.

Zurich Chamber Orchestra

Orchestr založil v roce 1945 švýcarský dirigent Edmond de Stoutz, který stál v jeho čele více než půl století až do roku 1996 a vybudoval z něj těleso mezinárodního významu. Domovským koncertním pódiem orchestru je proslulá koncertní síň Tonhalle Zürich. Kromě švýcarské metropole, kde odehraje kolem čtyřiceti koncertů ročně, orchestr pravidelně vystupuje v mnoha prestižních evropských hudebních centrech, věnuje se nahrávací činnosti a spolupracuje i s interprety, kteří se pohybují za hranicemi klasické hudby (jazz, lidová hudba). Důležitou činností orchestru je také podpora mladých hudebníků a popularizační aktivity zaměřené na potenciální nové posluchače (pořádá např. koncerty pro „děti všech věkových kategorií“). Od roku 2011 do konce sezóny 2015/2016 je šéfdirigentem orchestru Sir Roger Norrington, čelní představitel tzv. historicky poučené interpretace staré hudby. Od sezóny 2016/2017 bude hudebním ředitelem Daniel Hope. Repertoár tělesa je ovšem mnohem širší: zahrnuje množství děl od baroka po 21. století. Základ orchestru tvoří dvaadvacet hráčů na smyčcové nástroje doplňovaných dle potřeby příslušným počtem nástrojů dechových a bicích.

Zurich Chamber Orchestra

Daniel Hope

Britský houslista Daniel Hope se narodil roku 1973 v Jihoafrické republice do rodiny básníka a prozaika Christophera Hopea. V dětském věku se s rodiči přestěhoval do Londýna, kde mj. studoval u Yehudi Menuhina. Od roku 2002 byl členem proslulého Beaux Arts Tria (až do roku 2008, kdy se těleso rozpadlo), od roku 2011 působí jako profesor houslové hry na Královské hudební konzervatoři v Londýně. Pětkrát byl oceněn prestižní cenou ECHO Klassik, roce 2006 jako Instrumentalista roku. V roce 2013 se stal hlavním aktérem dokumentárního filmu Tajemství houslí, mapujícího historii výroby tohoto hudebního nástroje od Stradivariho po současnost. Na svém kontě má více než dvě desítky CD s hudbou Bacha, Mozarta či Mendelssohna, ale také málo hraných autorů Fouldse, Irelanda, Korngolda nebo Waxmana. Od roku 2007 nahrává exkluzivně pro prestižní hudební vydavatelství Deutsche Grammophon. Daniel Hope od letošního roku působí jako umělecký ředitel Zurich Chamber Orchestra a na letošním ročníku festivalu Dvořákova Praha je kurátorem jeho komorní řady.

Daniel Hope - housle

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.