Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Pondělí 18. září 2017, 18.00
Komorní řada

Program

Johann Sebastian Bach: Goldbergovské variace, upravil Tomáš Ille

Bachovo mistrovské dílo v nové optice – tak by bylo možno stručně charakterizovat program koncertu v atraktivním prostředí Anežského kláštera. Jedno z nejproslulejších hudebních děl barokní éry, Bachovy Goldbergovské variace, zde premiérově zazní v pozoruhodné instrumentální úpravě pro kytaru, housle, lesní roh a klavír skladatele Tomáše Illeho.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 17.55
  • Konec koncertu: 20.00

Interpreti

Radek Baborák

Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejúspěšnější české interprety své generace. Hru na lesní roh vystudoval u legendárního hornisty a pedagoga Bedřicha Tylšara a již v době svých studií se stal vítězem řady mezinárodních soutěží. V letech 2003–2010 zastával prestižní post sólohornisty Berlínské filharmonie, vystupuje na významných hudebních festivalech (Salcburk, Petrohrad, Utrecht), spolupracuje s předními světovými orchestry (Mnichovská filharmonie, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Bamberští symfonikové, Moskevská filharmonie) a špičkovými dirigenty (Daniel Barenboim, Seiji Ozawa, Simon Rattle, Neeme Järvi, James Lewin, Vladimir Askhenazy). Založil a umělecky vede soubor Baborak Ensemble, je členem Afflatus Quintet, spolupracuje s Berlínskými barokními sólisty. Je zakladatelem a dirigentem orchestru Česká sinfonietta, složeného z hudebníků mladé generace. Věnuje se i pedagogické činnosti: působil jako docent na boloňské Fondazione Arturo Toscanini, profesorsky hostuje na TOHO University Tokyo a vyučuje na HAMU v Praze.

Pavel Steidl

Renomovaný český kytarista Pavel Steidl se hudbě věnuje od osmi let, jeho prvním učitelem hry na kytaru byl jeho bratr. Pod vedením pedagogů Milana Zelenky a Arnošta Sádlíka vystudoval pražskou konzervatoř a ve studiích dále pokračoval na pražské Akademii múzických umění u legendárního kytarového virtuosa Štěpána Raka. Absolvoval také mistrovské kurzy, vedené Davidem Russellem a Abelem Carlevarem. Další cenné zkušenosti získal účastí v mnoha soutěžích a na řadě hudebních festivalů. Jeho velkým úspěchem bylo roku 1982 vítězství v soutěži Radio France de Paris, které mu otevřelo dveře k mezinárodní kariéře. Dosud vystoupil ve více než třiceti zemích světa (mj. Austrálie, Polsko, Rakousko, Kanada, Kuba, Španělsko, Kostarika, Japonsko, Velká Británie a Mexiko). Italský časopis GuitArt jej roku 2003 zařadil mezi osm nejvýznamnějších světových kytaristů a o dva roky později obdržel prestižní cenu Classical Guitar Award.

Pavel Steidl - kytara

Dalibor Karvay

Slovenský houslista Dalibor Karvay bývá často označován za zázračné dítě: na housle začal hrát ve třech a půl letech, o čtyři roky později se již představil publiku na veřejném koncertu a v době studií na základní umělecké škole již pořídil několik nahrávek pro Slovenský rozhlas. Jako osmiletý získal Zlatou cenu na mezinárodní Kocianově houslové soutěži, v jedenácti letech vydal své první CD. Vystudoval Žilinskou a později Vídeňskou konzervatoř, kde také roku 2002 získal první cenu v houslové soutěži. Zúčastnil se prestižních kulturních akcí, jako např. koncertu ve Vatikánu na počest papeže Jana Pavla II., benefičního koncertu pro Spojené národy či Týdnu slovenské kultury ve Španělsku. Pravidelně koncertuje v Evropě, Severní i Jižní Americe a asijských zemích. Intenzivně se věnuje také komorní hře, nejčastěji spolupracuje se sólisty Radkem Baborákem, Julianem Rachlinem, Borisem Kuschnirem a dalšími.

Dalibor Karvay - housle

Bence Bogányi

Bence Bogányi vystudoval hru na fagot v rodném Maďarsku a ve studiích dále pokračoval na Sibeliově akademii v Helsinkách a Vysoké hudební škole v Berlíně. Je držitelem řady ocenění, mj. první ceny na Mezinárodní hudební soutěži Bernharda Crusella ve Finsku. Roku 2005 uvedl ve světové premiéře Koncert pro fagot, který mu dedikoval významný finský skladatel Kalevi Aho. Během své umělecké dráhy vystřídal post sólofagotisty u několika evropských orchestrů (Státní opera v Helsinkách, Helsinský filharmonický orchestr, Rozhlasový symfonický orchestr Berlín), od roku 2007 je sólofagotistou Mnichovské filharmonie. Jako sólista i jako komorní hráč již vystoupil v mnoha zemích Evropy a v Japonsku. Se souborem Chantilly Quintet se zúčastnil koncertů, workshopů a mistrovských kurzů mimo jiné v Řecku, České republice a Africe. Od roku 2009 učí hru na fagot v rámci profesury na Vysoké škole hudby v Norimberku.

Bence Bogányi - fagot

Anežský klášter

Anežský klášter na Františku je považován za první gotickou stavbu nejen v Praze, ale v Čechách obecně. Byl založen králem Václavem I. v letech 1233–34 z podnětu jeho sestry, přemyslovské princezny Anežky pro řád klarisek, který Anežka uvedla do Čech a jehož byla první představenou. Předchůdcem kláštera byl špitál. Klarisky vznikly původně jako odnož řádu sv. Františka z Assisi, klášteru se kdysi také říkalo Pražské Assisi. Anežka byla mimořádnou duchovní osobností 13. století. Kromě tohoto kláštera klarisek, kde se stala abatyší, založila i jediný český církevní řád - špitální řád křižovníků s červenou hvězdou. Anežka Česká byla svatořečena v r. 1989.