- Celkem položek:
- 0
- Celková cena:
- 0
Cena studentského speciálu se Vám při nákupu objeví až po přihlášení k vašemu zákaznickému účtu. Pokud ještě nejste členem Klubu mladých a chcete čerpat členské výhody, registrujte se!
Závěrečný koncert letošní Dvořákovy Prahy patří zároveň i mezi jeho očekávané umělecké vrcholy. Do české metropole se vrátí jeden z nejuznávanějších evropských orchestrů, Staatskapelle Dresden, a pod vedením v Praze dobře známého Manfreda Honecka přednese hudbu dvou blízkých přátel: Antonína Dvořáka a Johannese Brahmse. Vrcholný písňový cyklus českého mistra, Biblické písně, zazní v podání specialistky na Dvořákovu písňovou tvorbu, mezzosopranistky Bernardy Fink. Slavnostní zpěv pak uzavře dvouletý festivalový cyklus Dvořák Collection kantátových a oratorních děl.
Slovenský filharmonický sbor byl založen roku 1946 jako Smíšený sbor Bratislavského rozhlasu pod vedením dirigenta Ladislava Slováka. V roce 1957 byl organizačně přičleněn ke Slovenské filharmonii a získal svůj dnešní název. Za více než půlstoletí své umělecké činnosti se etabloval jako těleso mimořádných kvalit, o čemž svědčí i spolupráce s renomovanými světovými dirigenty, mezi něž patří Claudio Abbado, Riccardo Chailly, Lorin Maazel, Kurt Masur, Zubin Mehta, Antonio Pedrotti, Helmuth Rilling a mnoho dalších. Kromě pravidelné koncertní činnosti na domácí půdě sbor každoročně absolvuje několik zahraničních zájezdů. Vystoupil již ve většině evropských zemí, ale také v Maroku, Turecku a Japonsku. Spolupracuje s prestižními zahraničními orchestry mj. s Berlínskou, Vídeňskou či Izraelskou filharmonií. Sbor má na svém kontě rovněž rozsáhlou diskografii pro řadu významných vydavatelství (Deutsche Grammophon, Naxos, Decca, Opus, Supraphon aj.).
Argentinská mezzosopranistka slovinského původu Bernarda Fink patří k absolutní špičce v oblasti interpretace koncertního repertoáru. Kritikou i posluchači je vysoce oceňována pro svůj oduševnělý projev, uměleckou pokoru a charakteristicky sametovovou, avšak sytou barvu hlasu. Její značně široký repertoár sáhá od mistrů barokní hudby až po autory 20. století. Českému publiku je dobře známá jako výsostná interpretka a popularizátorka písňové tvorby Antonína Dvořáka – mj. i díky výtečné české výslovnosti, již si osvojila během svého někdejšího několikaletého pobytu v Praze patří její dvořákovské kreace k tomu nejlepšímu, s čím se lze v současné době v dané oblasti setkat. Umělkyně také často spolupracuje s českými interprety, např. s Pavel Haas Quartetem (koncerty v Londýně, Amsetrdamu, Haagu a Madridu). Její dosavadní diskografie zahrnuje více než padesát alb, z nichž řada byla oceněna prestižními cenami (mj. Diapason d’Or a Grammy).
Manfred Honeck patří k nejžádanějším dirigentům své generace. Rakouský rodák vystudoval na Vysoké hudební škole ve Vídni a svou dirigentskou dráhu zahájil jako žák legendárního Claudia Abbada. Na počátku své kariéry působil v Curyšské opeře, byl stálým dirigentem rozhlasového orchestru MDR Sinfonieorchester v Lipsku a šéfdirigentem Filharmonie Oslo. Od roku 2008 působí jako hudební ředitel Pittsburského symfonického orchestru. V letech 2008–2011 a znovu od roku 2013 byl hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie. Dosud spolupracoval s většinou špičkových světových orchestrů jako Gewandhausorchester Leipzig, Staatskapelle Dresden, Royal Concertgebouw Orchestra, London Symphony Orchestra, Orchestre de Paris nebo Vídeňská filharmonie. Věnuje se také operní oblasti – množství jevištních titulů nastudoval mj. v Semperově opeře v Drážďanech, Komické opeře v Berlíně, Théâtre de la Monnaie v Bruselu a Královské opeře v Kodani.
Staatskapelle Dresden je jedním z nejstarších orchestrů na světě. Byl založen roku 1548 a v jeho čele se vystřídala plejáda špičkových dirigentských osobností, z nichž jmenujme alespoň Carla Mariu von Webera, Richarda Wagnera, Fritze Reinera nebo Karla Böhma. Více než šedesát let s tělesem úzce spolupracoval Richard Strauss, a to jak v roli dirigenta, tak i skladatele – orchestr uvedl ve světové premiéře řadu jeho děl. Stálým působištěm tělesa je Semperova opera v Drážďanech, kde orchestr každoročně účinkuje v provedení asi dvou set šedesáti operních a baletních představení a padesáti orchestrálních a komorních koncertů. Na svém kontě má také množství nahrávek, z nichž mnohé se setkaly s nadšeným přijetím kritiky. V roce 2007 orchestr získal od Evropské kulturní nadace prestižní ocenění za zásluhy o „uchování světového kulturního dědictví“.
Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.