- Celkem položek:
- 0
- Celková cena:
- 0
Cena studentského speciálu se Vám při nákupu objeví až po přihlášení k Vašemu zákaznickému účtu. Pokud ještě nejste členem Klubu mladých a chcete čerpat členské výhody, registrujte se!
Zaměření letošního ročníku festivalu na dílo Dvořákova přítele a uměleckého příznivce Petra Iljiče Čajkovského vrcholí koncertem, na němž zazní dva velké skladatelovy opusy patřící ke špičkám jeho tvorby. V Houslovém koncertu D dur se představí další člen skvělého interpretačního rodinného „klanu“, houslista Renaud Capuçon, mj. držitel nejvyššího francouzského státního vyznamenání Rytíř čestné legie za zásluhy v oblasti kultury. Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semyonem Bychkovem pak koncert završí jedním z největších symfonických děl všech dob, Čajkovského emocionálně strhující Patetickou symfonií.
Česká filharmonie je nejvýznamnější český orchestr a dlouhodobě patří k nejuznávanějším reprezentantům české kultury na mezinárodní scéně. Počátek její bohaté historie je spojen se jménem Antonína Dvořáka, který 4. ledna 1896 dirigoval koncert zahajující činnost tělesa. Jakkoli záběr orchestru zahrnuje širokou škálu základního světového repertoáru, nejčastěji je vyhledáván pro výsostnou interpretaci děl českých klasiků, jejíž tradici budovaly špičkové dirigentské osobnosti (mj. Talich, Kubelík, Ančerl, Neumann, Bělohlávek). K nejvýznamnějším počinům orchestru z poslední doby patří realizace kompletu nahrávek Čajkovského orchestrálních skladeb se Semyonem Bychkovem pro vydavatelství Decca. Česká filharmonie je od počátku existence festivalu Dvořákova Praha jeho rezidenčním orchestrem a od roku 2018 rovněž držitelkou Ceny Antonína Dvořáka za propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice.
Francouzský houslista Renaud Capuçon je absolventem pařížské Národní konzervatoře. Později studoval rovněž v Berlíně, a to u proslulého Isaaca Sterna. V této době zde rovněž získal významnou cenu berlínské Umělecké akademie. V roce 1997 jej Claudio Abbado přizval ke spolupráci s Gustav Mahler Jugendorchester na postu koncertního mistra. Capuçon se v průběhu následujících let etabloval jako významný sólista a komorní hráč. Mezi jeho partnery na koncertních pódiích patří špičkové orchestry (Berlínští filharmonikové, Londýnský symfonický orchestr, Newyorská filharmonie), věhlasní sólisté (Martha Argerich, Hélène Grimaud, Jefim Bronfman) i nejlepší světoví dirigenti (Daniel Barenboim, Paavo Järvi, Valerij Gergijev). Na svém kontě má rozsáhlou a značně pestrou diskografii, která zahrnuje jak komorní či koncertantní díla klasického repertoáru, tak filmovou hudbu. Od roku 2014 působí jako profesor houslové hry na Vysoké hudební škole v Lausanne. V roce 2016 mu bylo uděleno nejvyšší francouzské státní vyznamenání Rytíř čestné legie.
Semyon Bychkov patří k nejžádanějším dirigentům současnosti. Je vyhledáván pro jasný interpretační názor na prováděné dílo a důraz na krásu zvuku. Narodil se roku 1952 v tehdejším Leningradu, kde také vystudoval konzervatoř. Po emigraci ze Sovětského svazu do Spojených států v 70. letech si brzy získal vynikající mezinárodní renomé. Dlouhodobě spolupracuje s nejlepšími světovými orchestry, jako jsou Vídeňská, Berlínská a Mnichovská filharmonie, Orchestr lipského Gewandhausu, Londýnský symfonický orchestr, Newyorská filharmonie aj. Intenzivně se věnuje také operní hudbě – diriguje mj. v Metropolitní opeře v New Yorku, ve Vídeňské státní opeře, v madridském Teatro Real, milánské La Scale a v Národní pařížské opeře, v nichž nastudoval množství titulů od Mozartova Dona Giovanniho až po Straussovu Elektru. Bohatá je také jeho diskografie. Vysoce ceněné jsou zejména jeho vynikající nahrávky Verdiho Requiem a Wagnerova Lohengrina nebo komplet Brahmsových symfonií. Od sezony 2018/2019 je šéfdirigentem České filharmonie.
Zdroj: Česká filharmonie
Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.