Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Čtvrtek 15. září 2022, 17.30
Dvořákova Praha na Bořislavce

Vstupné dobrovolné.

Výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován na podporu a rozvoj talentu mladých hudebníků prostřednictvím stipendijního fondu Karel Komárek Family Foundation. 

Tento fond je součástí péče o tvůrčí a pedagogický odkaz Antonína Dvořáka.

Program

Bohuslav Martinů: Duo pro housle a violoncello č. 2, H. 371Leoš Janáček: Klavírní sonáta 1.X. 1905 (Z ulice dne 1. října 1905)Johannes Brahms: Klavírní trio č. 1 H dur, op. 8

Rafinované, hluboké i zábavné jsou všechny tři části podvečerního koncertu na Bořislavce. Platí to dokonce i pro Janáčkovu klavírní sonátu, ačkoliv u jejího vzniku stály tragické události brněnských demonstrací za druhou českou univerzitu. Vtipný Martinů se přes dramatického Janáčka přelije k rozmáchlým Brahmsovým melodiím.

 

Dvořákova Praha na Bořislavce je nová programová řada, která podtrhuje propojení Karla Komárka a jeho nadace s festivalem Dvořákova Praha, jehož je největším mecenášem. Právě umístění nové koncertní řady do objektu Bořislavka, tedy nového sídla Karel Komárek Family Foundation, je vyjádřením sounáležitosti nadace s festivalem. Toto symbolické spojení posiluje i skutečnost, že program této řady je dominantně věnován mladým interpretům. Jejich umělecký rozvoj nadace intenzivně podporuje ve spolupráci s pořadatelem Dvořákovy Prahy, tedy Akademií klasické hudby.

Všechny koncerty budou mít formát „soirée“, tedy podvečerních koncertů, které kladou menší důraz na formálnost, ale chtějí nabídnout hudební zážitek všem, kteří v okolí Bořislavky žijí nebo pracují.

Zahajovací koncert této řady 13. září 2022 bude patřit souboru Epoque Quartet, jehož hudba oslovuje posluchače napříč generacemi syntézou klasické, populární a jazzové hudby. Další koncerty budou patřit nejmladším hvězdám interpretačního nebe: 15. září vítězům Concertino Praga 2021, duu houslisty Kristiana Mráčka a violoncellisty Davida Pěrušky, které doprovodí klavíristka Veronika Jaklová. V úterý 20. září se představí jeden z nejslibnějších mladých českých ensemblů, Kukal Quartet, společně s klavíristou Matoušem Zukalem. Celý cyklus zakončí ti úplně nejmladší adepti interpretačního umění, se kterými systematicky pedagogicky pracují klavírní virtuóz Ivo Kahánek a koncertní mistr České filharmonie Jan Fišer.

Přibližně jednu hodinu trvající koncerty se budou konat ve foyeru budovy Bořislavka vždy od 17:30 hodin.

  • Dress code: casual
  • Konec koncertu: 18:30

Interpreti

Kristian Mráček

Kristian Mráček je českosrbský houslista. Narodil se 18. května 2003 v Praze. Na housle hraje od svých čtyř let a jeho pedagogové byli Magdalena Micková, Jiří Novák, Rimma Kotmelová a od 1. ročníku Pražské konzervatoře studoval 4 roky u Jiřího Fišera. Od září 2022 pokračuje na Pražské konzervatoři ve třídě Jiřího Vodičky a zároveň započal studium u Bohuslava Matouška na pražské HAMU.

Byl velmi dobře oceněn na mnoha houslových soutěžích, mezi které patří 3.cena ze soutěže Ohrid Pearls v Severní Makedonii (2018), kde také obdržel 1.cenu v kategorii komorní hra spolu s jeho bratrem, violoncellistou Viktorem Mráčkem v duu. V roce 2019 se stal laureátem a absolutním vítězem houslové soutěže PhDr. Josefa Micky, obdržel 2.cenu na soutěži Bohdana Warchala “Talents for Europe” v Dolném Kubíně na Slovensku a 2.cenu na soutěži Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí.


Dalším úspěchem je 1.cena a vítězství v kategorii komorní hra na soutěži Concertino Praga a to v duu s violoncellistou Davidem Pěruškou. Na Concertinu Praga obdrželi finanční odměnu, možnost nahrát profilové CD v Českém rozhlase, cenu publika a ocenění EMCY (Evropská unie hudebních soutěží pro mládež). Má na kontě i čerstvou výhru na již zmíněné soutěži Ohrid Pearls, kde v červnu 2022 s Veronikou Jaklovou (klavír) a Dominikem Velkem (violoncello) jako klavírní trio vyhráli svou kategorii a ve finále získali Grand Prix i zlatou plaketu. Na stejné soutěži se jako sólista stal výhercem své kategorie a ve finále získal stříbrnou plaketu. Vedle finanční odměny dostali pozvání na Ohrid Summer festival, který má tradici od roku 1961 a častými hosty byli Leonid Kogan, Mstislav Rostropovich, Henryk Szeryng, Ivry Gitlis, Sviatoslav Richter, Václav Hudeček, též Shlomo Mintz, Michal Kaňka, Stefan Milenković, atd...

Kristian měl příležitost vícekrát sólově vystupovat s Československým komorním orchestrem Praha, Smyčcovým orchestrem Pražské konzervatoře a také v roce 2021 zahajoval festival Za poklady Broumovska s Filharmonií Hradec Králové. Vystoupil také se známými houslisty jako jsou Václav Hudeček, Pavel Šporcl a s jeho otcem a bratrem Janem Mráčkem a Janem Mráčkem ml.

Zúčastnil se Letní akademie Václava Hudečka, kde získal v roce 2020 druhou cenu. V létě 2021 byl ze stovek uchazečů vybrán na dvoutýdenní Masterclass u Stefana Milenkoviće v Srbsku a již 2 krát se zúčastnil houslového kurzu Bohuslava Matouška a Jakuba Junka ve Žďáru nad Sázavou.

David Pěruška

David Pěruška (*2002) začal hrát na violoncello v pěti letech v Hudební škole hlavního města Prahy na Žižkově ve třídě Kateřiny Hroníkové. Od útlého dětství se úspěšně účastní tuzemských a také zahraničních violoncellových soutěží, získal např. vítězství v celostátním kole Národní soutěže ZUŠ v Liberci (2011, 2014, 2017), 2. cenu na mezinárodní violoncellové soutěži v Liezenu (2012), 3. cenu na soutěži Bohuše Herana v Ústí nad Orlicí (2015), 1. cenu na Violoncellové soutěži Jana Vychytila v Praze (2011, 2012, 2013, 2015, 2021) či 1. cenu pro nejlepšího českého účastníka a cenu Filharmonie Gustava Mahlera Jihlava na mezinárodní soutěži o cenu Gustava Mahlera (2022).


Kromě sólové činnosti se intenzivně věnuje i komorní hře ‒ v roce 2021 spolu s Kristiánem Mráčkem obdržel titul absolutního vítěze, cenu EMCY a cenu diváků na Mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga.

Pravidelně se účastní kurzů u Marka Jerieho ve Wengen, absolvoval masterclass u prof. Marion Feldmann na Steinhardt University v New Yorku (2019), zúčastnil se kurzů se členy Vídeňské filharmonie ve Slavonicích (2020) a Ševčíkovy akademie v Horažďovicích pod vedením Tomáše Jamníka (2021).

Momentálně studuje v 5. ročníku ve třídě prof. Petra Nouzovského na Pražské konzervatoři.

Veronika Jaklová

Veronika Jaklová (2003) začala hrát na klavír v pěti letech pod vedením Kateřiny Pirochové Valkovičové v ZUŠ Klapkova v Praze. Hned o rok později se zúčastnila první soutěže Prague Junior Note. Od té doby získala mnohá ocenění na významných mezinárodních soutěžích – Virtuosi per musica di pianoforte, Mezinárodní soutěž Amadeus, Broumovská klávesa, Mezinárodní Novákova klavírní soutěž a další.

Obdržela cenu absolutního vítěze Ústředního kola ZUŠ ČR v komorní hře v Jindřichově Hradci. V letech 2018 a 2019 se stala laureátkou Mladého klavíru Pražské konzervatoře, mezi další úspěchy se řadí 2. cena na Mezinárodní smetanovské klavírní soutěži v Plzni 2018, 1. cena na soutěži Beethovenovy Teplice nebo vítězství v soutěži o stipendium nadace Yamaha Music Foundation v roce 2020. V roce 2021 získala 1. cenu na Obetello Junior Internatioal Piano Competition 2021 v Itálii se speciální cenou v podobě dvou recitálů na Orbetello Piano Festival, 2. cenu na mezinárodní klavírní soutěži Vladimira Krainěva na Ukrajině 2021, kde zároveň obdržela cenu za nejlepší provedení skladby z období klasicismu, cenu za nejlepší provedení skladby F. Chopina a stala se držitelkou ceny EMCY. Jejími nejnovějšími úspěchy jsou zlaté ocenění na Finské soutěži WPTA International Piano Competition, 1. cena a cena za interpretaci skladby W. A. Mozarta na soutěži o Cenu Gustava Mahlera, cena za nejlepší provedení virtuózní etudy na soutěži Nomea nebo  1. cena na italské soutěži „Luigi Cerritelli".


Má za sebou mnoho koncertních vystoupení, debutovala s orchestrem ESO jako sólistka Griegova koncertu a moll, uskutečnila recitály např. v Jihlavě nebo ve Zlíně. Absolvovala mistrovské kurzy u profesorů Ivana Klánského, Andrzeje Jasinského, Dmitri Bashkirova, Min Kwon, Einara Steen-Nokleberga, Avedise Kouyoumdjiana, Martina Kasíka, Iva Kahánka  a dalších. Pravidelně navštěvuje Mezinárodní letní klavírní kurzy Pražské konzervatoře, zúčastnila se prestižního Alion Baltic International Music Festivalu v lotyšské Rize nebo mezinárodních interpretačních kurzů v polských Katowicích.

V současnosti studuje na Pražské konzervatoři ve třídě Milana Langera.

Artium by KKCG, Bořislavka Centrum

Artium by KKCG je veřejnosti volně přístupný prostor pro umění všech žánrů, který vdechuje umělecký život Bořislavce a obohacuje kulturní život Prahy 6 i celé metropole. Pravidelně se zde konají výstavy, koncerty a další kulturní akce. Prostor, který je pro umění a kulturu netradiční, umožňuje návštěvníkům zažít a zkoumat umění mnoha žánrů, často propojeným v jedinečný zážitek. V době konání festivalu Dvořákova Praha si diváci například mohou projít i rozsáhlou výstavu fotografických instalací Jarmily Štukové s názvem My a ti druzí.

Koncerty uváděné v rámci Dvořákovy Prahy jsou benefiční a jejich výtěžek přispěje k podpoře mladých talentovaných hudebníků.