- Celkem položek:
- 0
- Celková cena:
- 0
Zahajovací koncert letošního ročníku Dvořákovy Prahy slibuje jedinečný zážitek: sólový part nejslavnějšího díla violoncellové literatury, Dvořákova proslulého Koncertu h moll, přednese dnes již legendární americký violoncellista Yo-Yo Ma ve spolupráci s výsostnými interprety skladatelovy hudby, České filharmonie a Jiřího Bělohlávka. Jako kontrast k jedné z nejproslulejších Dvořákových skladeb zazní skladatelova málo hraná Druhá symfonie.
Letos šedesátiletý Yo-Yo Ma patří k absolutní špičce v oblasti sólové interpretace a často bývá označován za největšího violoncellistu současnosti. Narodil se v Paříži do hudební rodiny čínského původu a ve svých pěti letech se s rodiči přestěhoval do New Yorku. Bez nadsázky jej lze označit za zázračné dítě: od raného dětství se věnoval hře na housle a violu, ve věku čtyř let pak definitivně přestoupil na studium violoncella. Veřejnosti se poprvé představil v pěti letech a ve věku sedmi let koncertoval před prezidentem Johnem F. Kennedym. Yo-Yo Ma je proslulý širokým záběrem svého repertoáru, který sahá od suit pro sólové violoncello Johana Sebastiana Bacha přes filmovou hudbu Johna Williamse až po čínské lidové melodie. Spolupracuje s mnoha špičkovými dirigenty, orchestry a sólisty a je držitelem mnoha prestižních ocenění (National Medal of Arts, Glenn Gould Prize, opakovaně Grammy Award). Nejčastěji hraje na vzácný nástroj z dílny italského mistra Domenica Montagnany z roku 1733.
Česká filharmonie je nejvýznamnějším českým orchestrem a dlouhodobě patří k nejuznávanějším reprezentantům české kultury na mezinárodní scéně. Počátek její bohaté historie je spojen se jménem Antonína Dvořáka, který 4. ledna 1896 dirigoval koncert zahajující činnost tělesa. Jakkoli interpretační záběr orchestru zahrnuje širokou škálu základního světového repertoáru, nejčastěji je vyhledáván pro výsostnou interpretaci děl českých klasiků, jejíž tradici budovaly špičkové dirigentské osobnosti (Talich, Kubelík, Ančerl, Neumann). Orchestr získal množství mezinárodních ocenění za své nahrávky, z nichž první byla pořízena již roku 1929 (Má vlast s Václavem Talichem). Roku 2008 prestižní časopis Gramophone zařadil těleso mezi dvacet nejlepších orchestrů světa. Česká filharmonie je od počátku existence festivalu Dvořákova Praha jeho rezidenčním orchestrem.
Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.