Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Úterý 8. září 2015, 20.00
Komorní řada

Program

Bohuslav Martinů: Tři madrigaly pro housle a violu, H 313Maurice Ravel: Smyčcový kvartet F durAntonín Dvořák: Smyčcový kvartet F dur, op. 96 „Americký“

Po šesti letech se na Dvořákovu Prahu vrací jeden z nejproslulejších světových komorních souborů, legendární Emerson String Quartet. Svoje mistrovské interpretační umění bude prezentovat na stylově značně odlišných dílech Antonína Dvořáka, Maurice Ravela a Bohuslava Martinů. Koncert je očekávaným uměleckým vrcholem komorní řady festivalu.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 21.30

Interpreti

Emerson String Quartet

Emerson Quartet patří již mnoho let k nejuznávanějším kvartetním souborům na mezinárodní scéně. Byl založen roku 1976 v New Yorku jako studentský soubor na proslulé umělecké škole Juilliard School a díky technicky vynikající kvalitě hry a zaměření na důsledné propracování všech detailů interpretace si brzy získal mimořádné mezinárodní renomé. Emerson Quartet ročně absolvuje desítky vystoupení na nejvýznamnějších světových koncertních pódiích. Na svém kontě má více než třicet nahrávek, z nichž většina se setkala s mimořádným ohlasem a řada z nich získala prestižní ocenění (devětkrát Grammy Award, třikrát Gramophone Award, Avery Fisher Prize ad.). Repertoár souboru je značně rozsáhlý, sahá od Bachova Umění fugy až po současné americké autory. Emerson Quartet věnuje dlouhodobě velkou pozornost odkazu Antonína Dvořáka, z jehož díla má na repertoáru kromě pěti posledních kvartetů i další komorní skladby.

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.