Program

Charles Ives: Nezodpovězená otázkaAlban Berg: Houslový koncertFranz Schubert: Symfonie č. 9 C dur, D 944

Jedno z pětice hlavních londýnských symfonických těles – Philharmonia Orchestra – přijíždí do Prahy s šestaosmdesátiletým německým mistrem Christophem von Dohnányi, svým doživotním čestným dirigentem, a se dvěma jedinečnými partiturami německé hudby. Schubertova Symfonie C dur zvaná „Velká“ z počátku 19. století se klene jako most mezi klasicismem a romantismem, Bergův Houslový koncert z třicátých let 20. století spojuje krásným způsobem ohlasy pozdního romantismu a expresionismu s kompozičními principy moderní klasické hudby. První skladba dnešního večera – The Unanswered Question (Nezodpovězená otázka) Charlese Ivese – je orchestrální fantazií se zřetelně vyjádřeným programem a působivým podtextem.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 21.45

Interpreti

Philharmonia Orchestra London

Soubor Philharmonia Orchestra vznikl v Londýně v roce 1945 pro potřeby nahrávání gramofonové firmy EMI, a to z větší části z mladých hudebníků, kteří se právě vrátili z vojenské služby ve válce. S orchestrem spolupracovali Arturo Toscanini, Richard Strauss nebo Wilhelm Furtwängler, po nějakou dobu byl jeho hlavním dirigentem Herbert von Karajan a po jeho odchodu k Berlínským filharmonikům Otto Klemperer. Aktivity tělesa záhy přesáhly studiovou práci. Dalšími šéfdirigenty byli Lorin Maazel, Riccardo Muti, Giuseppe Sinopoli a Christoph von Dohnányi, nyní tuto funkci zastává Esa Pekka-Salonen. Od roku 1995 má orchestr koncertní základnu v Royal Festival Hall. Patří k nejnahrávanějším tělesům na světě – natočil víc než tisícovku titulů. Vedle symfonického koncertního repertoáru je to i filmová hudba.  

Philharmonia Orchestra London

Carolin Widmann

Německá houslistka Carolin Widmann je pozoruhodná svou všestranností – její repertoár sahá od klasických děl po současné skladby, napsané přímo pro ni, a zasahuje vedle účinkování s významnými světovými orchestry a dirigenty stejně široce i do komorní hudby. Umělkyně ke svému působení navíc přidává aktivity v historicky poučené intepretaci s užitím dobových nástrojů a s vedením souboru bez dirigenta od pultu prvních houslí. Spolupracuje takto zejména s berlínským barokním orchestrem Akademie für alte Musik.   

 

Carolin Widmann - housle

Christoph von Dohnányi

"Při vší skromnosti své povahy Christoph von Dohnányi přesně ví, kdy má ukázat svou autoritu jak sólistům, tak i orchestru, čímž dosahuje mocného účinku." (The Guardian)

Nestor světového dirigentského umění Christoph von Dohnányi zanechal za šest desetiletí své profesionální dráhy asi nejvýraznější stopu v Clevelandu, kde působil nejdéle. Tamní orchestr přivedl k renomé toho nejlepšího v Americe. Asistentem mu byl před dvaceti lety současný šéf Newyorské filharmonie Alan Gilbert. Dalšími městy, kde se Dohnányi nejvíc zapsal do hudební historie, byly Lübeck, Kolín nad Rýnem, Frankfurt a Hamburk, kde na přelomu 70. a 80. let vedl operu a v letech 2004 až 2010 Symfonický orchestr Severoněmeckého rozhlasu. Prostřednictvím spolupráce s Philharmonia Orchestra patří do této řady působišť také Londýn. Od poloviny 90. let do roku 2008 byl uměleckým šéfem tělesa a nadále zůstává jeho čestným dirigentem. 

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.