- Celkem položek:
- 0
- Celková cena:
- 0
Letošní ročník Dvořákovy Prahy zahájí skutečně ve velkém stylu: jeden z nejproslulejších evropských orchestrů, Sächsische Staatskapelle Dresden, a jeden z nejžádanějších dirigentů současnosti, Christian Thielemann, představí ve Dvořákově síni Rudolfina reprezentativní program z děl německých autorů, jejichž hudbu mají tito interpreti v krvi.
Koncert se koná pod záštitou Daniela Hermana, ministra kultury České republiky.
Orchestr je jedním z nejstarších na světě. Byl založen roku 1548 a v jeho čele se vystřídala plejáda špičkových dirigentských osobností, z nichž jmenujme alespoň Carla Mariu von Webera, Richarda Wagnera, Fritze Reinera nebo Karla Böhma. Více než šedesát let s tělesem úzce spolupracoval Richard Strauss, a to jak v roli dirigenta, tak i skladatele – orchestr uvedl ve světové premiéře řadu jeho děl. Stálým působištěm tělesa je Semperova opera v Drážďanech, kde orchestr každoročně účinkuje v provedení asi dvou set šedesáti operních a baletních představení a padesáti orchestrálních a komorních koncertů. Na svém kontě má také množství nahrávek, z nichž mnohé se setkaly s nadšeným přijetím kritiky. V roce 2007 orchestr získal od Evropské kulturní nadace prestižní ocenění za zásluhy o „uchování světového kulturního dědictví“.
Německý dirigent Christian Thielemann vystudoval hru na violu a klavír na Vysoké hudební škole v Berlíně a zároveň se věnoval i soukromým studiím v oboru dirigování a kompozice. Již ve svých devatenácti letech se stal korepetitorem Deutsche Oper v Berlíně a později také asistentem Herberta von Karajana a Daniela Barenboima. V letech 2004–2011 působil jako hudební ředitel Mnichovské filharmonie a od sezóny 2012/2013 je šéfdirigentem Staatskapelle Dresden. Často vystupuje na Hudebních slavnostech v Bayreuthu, kde dosud dirigoval více než sto představení. Thielemann je vysoce oceňován především pro svoji vynikající interpretaci hudby německých autorů – v této oblasti je považován za pokračovatele tradice Wilhelma Furtwänglera a Herberta von Karajana. Jeho souborná nahrávka symfonií Ludwiga van Beethovena s Vídeňskými filharmoniky sklidila nadšené ohlasy mezinárodní kritiky.
Letos jedenačtyřicetiletý dánský houslista Nikolaj Znaider vystudoval hru na housle u proslulého rakouského pedagoga Borise Kuschnira. Ve svých šestnácti letech obdržel první cenu na mezinárodní houslové soutěži Carla Nielsena a v roce 1997 zvítězil v nejvýznamnějším světovém klání houslistů, Soutěži královny Alžběty v Bruselu. Kritika o něm napsala, že „od roku 1970, kdy do houslového světa vtrhl Gidon Kremer, nezpůsobil žádný houslista takový rozruch jako Nikolaj Znaider“. Umělec se angažuje i v dalších oblastech hudebního života: od roku 2010 působí jako dirigent Mariinského divadla v Petrohradu, věnuje se mladým nadějným talentům a na svém kontě má také řadu nahrávek, z nichž jmenujme alespoň houslové koncerty Johannese Brahmse a Ericha Wolfganga Korngolda (ve spolupráci s Vídeňskými filharmoniky a Valerijem Gergijevem). Znaider hraje na vzácný nástroj Guarneriho del Gesù z roku 1741, který kdysi vlastnil legendární houslista Fritz Kreisler.
Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.