Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Středa 20. září 2017, 20.00
Dvořák Collection IV

Program

Antonín Dvořák: Nokturno H dur, op. 40Antonín Dvořák: Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104, B. 191Johannes Brahms: Symfonie č. 4 e moll, op. 98

Posluchačský zážitek předznamenává program koncertu České filharmonie. Dramaturgie večera v sobě symbolicky spojuje mistrovská díla dlouholetých přátel Antonína Dvořáka a Johannese Brahmse. Kromě Dvořákova Nokturna zazní i jeho violoncellový koncert h moll, v němž se letos sólového partu ujme jeden z nejvyhledávanějších světových violoncellistů Jean-Guihen Queyras.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 22.00

Interpreti

Jean-Guihen Queyras

Francouzský violoncellista Jean-Guihen Queyras je jedním z nejvýraznějších instrumentalistů své generace, který je oceňován pro svou absolutní pokoru a oddanost hudebnímu dílu. Jako sólista vystupuje s předními světovými tělesy, mezi něž patří londýnský orchestr Philharmonia, Pařížský orchestr, Tokijský symfonický orchestr či Tonhalle Orchestra Zurich a spolupracuje s dirigenty Leonardem Slatkinem, Ivánem Fischerem, Philippem Herreweghem, Yannickem Nézet-Séguinem, Rogerem Norringtonem a dalšími. Na svém kontě má rozsáhlou diskografii s hudbou sahající od Vivaldiho, Bacha, Mozarta, Haydna a Beethovena přes Schuberta, Schumanna, Dvořáka a Čajkovského až po Brittena a Ligetiho. V roce 2004 pořídil pod vedením Jiřího Bělohlávka nahrávku Dvořákova Violoncellového koncertu h moll. Jeho CD získala řadu ocenění včetně prestižního Diapason d‘Or. Hraje na vzácný nástroj z roku 1696 z dílny Gioffreda Cappy.

Jean-Guihen Queyras - violoncello

Česká filharmonie

Česká filharmonie je nejvýznamnějším českým orchestrem a dlouhodobě patří k nejuznávanějším reprezentantům české kultury na mezinárodní scéně. Počátek její bohaté historie je spojen se jménem Antonína Dvořáka, který 4. ledna 1896 dirigoval koncert zahajující činnost tělesa. Jakkoli interpretační záběr orchestru zahrnuje širokou škálu základního světového repertoáru, nejčastěji je vyhledáván pro výsostnou interpretaci děl českých klasiků, jejíž tradici budovaly špičkové dirigentské osobnosti (Talich, Kubelík, Ančerl, Neumann). Orchestr získal množství mezinárodních ocenění za své nahrávky, z nichž první byla pořízena již roku 1929 (Má vlast s Václavem Talichem). Roku 2008 prestižní časopis Gramophone zařadil těleso mezi dvacet nejlepších orchestrů světa. Česká filharmonie je od počátku existence festivalu Dvořákova Praha jeho rezidenčním orchestrem. 

Česká filharmonie

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.