Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Pátek 10. září 2021, 20.00
Česká filharmonie

Cena studentského speciálu se Vám při nákupu objeví až po přihlášení k Vašemu zákaznickému účtu. Pokud ještě nejste členem Klubu mladých a chcete čerpat členské výhody, registrujte se!

 

Koncert vysílá v přímém přenosu Český rozhlas.

Program

Zdeněk Fibich: Bouře – předehra, op. 46Josef Suk: Fantasie g moll pro housle a orchestr, op. 24Sergej Rachmaninov: Symfonie č. 2 e moll, op. 27

„Nikomu nemusím skládat účty. Jen svému svědomí a naší vznešené paní muzice,“ prohlásil kdysi skladatel Josef Suk, jehož Fantasie g moll pro housle a orchestr zazní v rámci prvního vystoupení České filharmonie na letošním festivalu. K hudbě Dvořákova zetě se festival obrací stále častěji a prostřednictvím této koncertantní skladby představí Suka jako autora dramatické a překvapivě se rozvíjející hudby plné vnitřního neklidu.

Velmi zřídka uváděné dílo Sukova i Dvořákova současníka Zdeňka Fibicha prozatím nedostalo prostor v rámci festivalových programů uplynulých ročníků. A tak se dramaturgie pokusí splatit tento dluh uvedením předehry k jeho opeře Bouře. Doplní tak dalším střípkem mozaiku české hudební tvorby druhé poloviny 19. a prvních dekád 20. století. Provedení Symfonie č. 2 e moll Sukova vrstevníka Sergeje Rachmaninova v druhé polovině koncertu jen podtrhne skutečnost, že oba čeští skladatelé patří do nejlepší hudební společnosti jako její rovnocenná součást. Provedení celého koncertu bude mít v rukou stálý hostující dirigent České filharmonie i vítaný host Dvořákovy Prahy Tomáš Netopil. Houslista Christian Tetzlaff se v roli sólisty v Sukově Fantazii vrací na Dvořákovu Prahu nejen po festivalové spolupráci s klavíristou Ivem Kahánkem v roce 2015, ale také jako laureát soutěže Concertino Praga, která stála na začátku jeho úspěšné kariéry.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 21.50

Interpreti

Česká filharmonie

Česká filharmonie je nejvýznamnější český orchestr a dlouhodobě patří k nejuznávanějším reprezentantům české kultury na mezinárodní scéně. Počátek její bohaté historie je spojen se jménem Antonína Dvořáka, který 4. ledna 1896 dirigoval koncert zahajující činnost tělesa. Jakkoli záběr orchestru zahrnuje širokou škálu základního světového repertoáru, nejčastěji je vyhledáván pro výsostnou interpretaci děl českých klasiků, jejíž tradici budovaly špičkové dirigentské osobnosti (mj. Talich, Kubelík, Ančerl, Neumann, Bělohlávek). K nejvýznamnějším počinům orchestru z poslední doby patří realizace kompletu nahrávek Čajkovského orchestrálních skladeb se Semyonem Bychkovem pro vydavatelství Decca. Česká filharmonie je od počátku existence festivalu Dvořákova Praha jeho rezidenčním orchestrem a od roku 2018 rovněž držitelkou Ceny Antonína Dvořáka za propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice.

Česká filharmonie

Tomáš Netopil

Dirigent Tomáš Netopil, jeden z celosvětově nejžádanějších českých dirigentů, je již desátým (a zároveň posledním) rokem generálním hudebním ředitelem Aalto Musiktheater a Philharmonie Essen. V této sezoně ho na domovské scéně čekají premiéry Wagnerova Tannhäusera, Kampeho Dogville a Mozartovy Figarovy svatby. Nastuduje též novou inscenaci Janáčkovy Káti Kabanové v Grand Théâtre de Genève. Českou filharmonii bude jako její hlavní hostující dirigent řídit kromě koncertů v pražském Rudolfinu také na Smetanově Litomyšli či Janáčkově máji, jehož je prezidentem. K dalším vrcholům této sezony patří koncerty s Orchestre de la Suisse Romande, Yomiuri Nippon Symphony Orchestra, s Orchestre National de Montpellier či zahajovací koncert festivalu Concentus Moraviae, při kterém stane v čele legendárního Concentus Musicus Wien.


Je uměleckým ředitelem úspěšné mezinárodní Letní hudební akademie Kroměříž, kterou založil v roce 2018. S festivalem Dvořákova Praha je Tomáš Netopil také pevně spjat: v sezoně 2017 byl jeho rezidenčním umělcem, v letech 2020 a 2021 na festivalu vystupovala pod jeho vedením a ve spolupráci s jeho kroměřížskou akademií Mladá filharmonie Dvořákovy Prahy.

Mezi významné operní spolupráce Tomáše Netopila se kromě řady inscenací v Aalto Musiktheater Essen řadí jeho účinkování v Saské státní opeře v Drážďanech (La clemenza di Tito, Rusalka, Prodaná nevěsta, Příhody lišky Bystroušky, Halévyho Židovka a Busoniho Doktor Faust), ve Vídeňské státní opeře (Idomeneo, Čarostřelec, Leonora), v Nizozemské opeře (Její pastorkyňa) či Věc Makropulos v Grand Théâtre de Genève.

Na koncertních pódiích se Tomáš Netopil představil v čele mnoha renomovaných orchestrů, kromě Essenské a České filharmonie jsou to např. Orchestre National de France, Vídeňští symfonikové, Orchestre Philharmonique de Monte Carlo, BBC Symphony Orchestra, Sinfonia Varsovia, orchestr curyšské Tonhalle, Orchestre de Paris, London Philharmonic Orchestra, Filharmonie nizozemského rozhlasu, Orchestra RAI Torino či Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK.

Tomáš Netopil studoval hru na housle na konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži a dirigování na Akademii múzických umění v Praze. Dále ve studiích pokračoval na Královské akademii ve Stockholmu u profesora Jormy Panuly a na letní hudební škole v americkém Aspenu, kde v roce 2003 a 2004 získal hlavní cenu Americké dirigentské Akademie a kam se pravidelně vrací jako hostující dirigent. V roce 2002 zvítězil na dirigentské soutěži Sira George Soltiho ve Frankfurtu nad Mohanem.

Tomáš Netopil nahrává vysoce ceněná CD pro labely Supraphon, OehmsClassics, Radioservis či Dynamics.

Tomáš Netopil - dirigent

Christian Tetzlaff

Vynikající německý houslista Christian Tetzlaff pochází z hudební rodiny, na housle hraje od svých šesti let. Jako sólista na sebe poprvé výrazně upozornil roku 1988 vynikajícím provedením Schoenbergova Houslového koncertu s Cleveland Orchestra. Hned následující rok debutoval v New Yorku sólovým recitálem. Pro jeho interpretační přístup je typická oddanost notovému zápisu a snaha o maximální zprostředkování skladatelova sdělení posluchačům. Kromě toho často obrací pozornost k zapomenutým dílům, jakým je např. Houslový koncert d moll předního virtuosa 19. století Josepha Joachima. Na svém kontě má více než čtyři desítky CD, z nichž řada získala prestižní ocenění včetně Diapason d’Or a MIDEM Classical Award. Roku 1994 založil spolu se svojí sestrou violoncellistkou Tanjou Tetzlaff, houslistkou Elisabeth Kufferath a violistkou Hannou Weinmeister smyčcové kvarteto. Soubor si za čtvrtstoletí své existence vybudoval vysoké mezinárodní renomé u publika i odborné kritiky.

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.