Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Dvořákova rozhlasová soutěž pro mladé hudebníky
Pátek 16. září 2022, 19.00
Pro budoucnost

Cena vstupenek

290 — 190 Kč

Program

Aram Chačaturjan: Koncert pro housle a orchestr d mollJoseph Haydn: Koncert pro trubku a orchestr Es dur, Hob. VIIe:1Oskar Böhme: Koncert pro trubku a orchestr f moll, op. 18Sergej Rachmaninov: Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll, op. 18Max Bruch: Koncert pro housle a orchestr č. 1 g moll, op. 26

CONCERTINO PRAGA 2022: finálový soutěžní koncert

Vynikající koncertní hráč není jen virtuózní technik se schopností zvládnout libovolnou partituru. Musí být také odolný proti stresu, který s sebou každé vystoupení nese, držet pod kontrolou adrenalin i trému, a navíc by z něj ještě mělo vyzařovat nepopsatelné charisma. Veřejné finále soutěže Concertino Praga slouží právě k tomu, aby jeho účastníci prokázali nejen umění, s jakým ovládají svůj nástroj, ale také schopnost obstát v ostrém koncertním provozu. To vše za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu a dirigenta Roberta Jindry, za přítomnosti publika a náročné poroty složené z renomovaných osobností hudebního světa. Ceny pro vítěze – včetně ceny publika – budou uděleny a vyhlášeny přímo na místě. S Concertinem Praga, které spolupořádají Český rozhlas a Akademie klasické hudby, tak zavane do důstojného Rudolfina proud mladistvého elánu i kousek sportovního ducha.

V porotě Concertina Praga zasednou: 

  • Marcus Rudolf Axt - intendant Bamberských symfoniků
  • Boris Brovtsyn - housle
  • Wenzel Fuchs - klarinet
  • Pavel Gililov - klavír
  • Václav Hudeček - housle
  • Tomáš Jamník - violoncello
  • Ivo Kahánek - klavír 
  • Sergei Nakariakov - trubka
  • Irvin Venyš - klarinet
  • Dress code: casual
  • Uzavření sálu: 18.55
  • Konec koncertu: 21.40

Interpreti

Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Symfonický orchestr Českého rozhlasu patří k nejvýznamnějším a nejstarším orchestrům v České republice. Po mnoho desítek let představuje univerzální symfonické těleso s širokým záběrem repertoáru z oblasti koncertní i operní hudby. Jako stálí nebo hostující dirigenti s orchestrem spolupracovali např. Václav Talich, Karel Ančerl, Václav Neumann, Vladimír Válek a Charles Mackerras. Současným šéfdirigentem je Alexander Liebreich. Řada světových hudebních skladatelů provedla s orchestrem vlastní skladby: Sergej Prokofjev, Aram Chačaturjan a další. Orchestr se vždy intenzivně věnoval nahrávací činnosti a má zásluhu na vzniku zvukových záznamů mnoha děl českých klasiků, která nejsou běžnou součástí repertoáru. Na festivalu Dvořákova Praha nevystoupí poprvé: např. roku 2014 se zde podílel na světové premiéře kompletního koncertního provedení Dvořákovy operní prvotiny Alfred s původním německým libretem a roku 2019 na unikátním nastudování Dvořákova prvního zhudebnění libreta Král a uhlíř v novodobé premiéře.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Robert Jindra

Robert Jindra se narodil roce 1977 v Praze. Absolvoval Pražskou konzervatoř v oborech klasický zpěv a dirigování. Od roku 2001 působí v Národním divadle v Praze, kde nastudoval například Mozartovu operu Così fan tutte, Smetanovy Dvě vdovy nebo Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky a Z mrtvého domu. Dále zde dirigoval řadu děl českého i světového operního repertoáru (Smetana – Tajemství a Libuše, Dvořák – Rusalka, Janáček – Káťa Kabanová a Její pastorkyňa, Mozart – Don Giovanni a Figarova svatba, Bizet – Carmen, Verdi – Falstaff, Wagner – Lohengrin ad.) nebo mimořádné koncerty Mozartovy narozeniny a České operní gala. V sezóně 2013/2014 působil v ND rovněž na pozici hudebního ředitele opery.

Od února 2010 do listopadu 2014 byl hudebním ředitelem opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, kde nastudoval řadu operních premiér (Smetana – Čertova stěna, Dvořák – Armida, Janáček – Její pastorkyňa, Věc Makropulos, Káťa Kabanová a Výlety páně Broučkovy, Wagner – Lohengrin, Verdi – Falstaff a La traviata, Massenet – Werther, Catalani – La Wally, Puccini – Bohéma, Hindemith – Cardillac). Byl zde rovněž dirigentem mimořádných koncertů Verdi Gala, České operní Gala a Puccini Gala. Robert Jindra spolupracoval s Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu/Duisburgu, dirigoval v Norské opeře v Oslu (Strauss – Ariadna na Naxu), ve Slovenském národním divadle v Bratislavě (Halévy – Židovka, Smetana ‒ Prodaná nevěsta, zahajovací koncert sezóny 2020/2021) nebo ve Státním divadle Košice (Janáček – Její pastorkyňa, Wagner – Víly) nebo v Divadle F. X. Šaldy v Liberci (Smetana ‒ Dvě vdovy).

Pravidelně vystupuje na významných festivalech, jako je Pražské jaro (Recitál Adama Plachetky), Smetanova Litomyšl, Viva musica (Koncert Pavola Breslika s Adriany Kučerové, West Side Story/Candide), Janáčkův máj (Galakoncert Adama Plachetky) či Festival Leoše Janáčka v Ostravě a Smetanova Litomyšl a Košická hudobná jar. Spolupracoval s řadou orchestrů – Pražská komorní filharmonie, Český národní symfonický orchestr, Plzeňská filharmonie, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Janáčkova filharmonie Ostrava, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Slovenská filharmonie nebo Státní filharmonie Košice, Essen Philharmonie nebo Anhaltische Filharmonie v Dessau. Od roku 2019‒2021 zastával post 1.Kapellmeister v Aalto Musiktheater und Filharmonie Essen, kde s mimořádným úspěchem nastudoval operu Medea (A. Reimann), Ring an einem Abend (R. Wagner), obnovené nastudování opery Tosca (G. Puccini), Carmen (G. Bizet) a další představení a koncerty. V roce 2021 s mimořádným úspěchem debutoval na festivalu Bavorské státní opery v Mnichově s Dvořákovou Rusalkou.


Z výjimečných sólistů, se kterými Robert Jindra spolupracoval, jmenujme například Olgu Peretyatko, Evu-Maria Westbroek, Elenu Maximovu, Nadine Secunde, Evu Urbanovou, Maidu Hundeling, Janu Kurucovou, Adrianu Kučerovou, Gustava Portu, Adama Plachetku, Ferruccia Furlanetta, Tomasze Konieczneho, Franka van Akena, Petera Mikuláše, Roberta Saccà, Arnolda Bezuyena, Pavola Breslika, Pavla Černocha, Štefana Margitu, Štefana Kocána, Jiřího Vodičku, Marka Kozáka, Lukáše Vondráčka a další.

V roce 2021 hostoval na Janáčkově festivalu s Janáčkovou filharmonií Ostrava, natáčel se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a Markem Kozákem nebo společně s Adamem Plachetkou vystoupil na festivalu Smetanova Litomyšl. Dirigoval galakoncert k životnímu jubileu Evy Urbanové v Národním divadle moravskoslezském, koncertní uvedení Dvořákovy Rusalky na festivalu Jarmily Novotné v Litni. Od září 2021 zastává post šéfdirigenta Státní filharmonie Košice. Z dalších projektů jmenujme nastudování Verdiho La traviaty ve Slovenském národním divadle, Weinbergerovy opery Švanda dudák v Grazu nebo Janáčkovy Jenůfy v Norské opeře v Oslo. Od září 2022 bude zastávat pozici Hudebního ředitele Národního divadla v Praze.

Zdroj: Artists Management Zürich

Robert Jindra - dirigent

Richard Kollert

Richard Kollert začal hrát na housle v pěti letech. O půl roku později již hrál Vivaldiho koncert s orchestrem PKF a brzy začal vystupoval na festivalech po světě. Při příležitosti svých 10. narozenin provedl Mendelssohnův Houslový koncert a o rok později přednesl koncert Bruchův. Obrovského úspěchu dosáhl na Mezinárodní soutěži pro mladé hudebníky Louskáček. Loni se zúčastnil „Virtuosos Talent show“ pořádané maďarskou televizí, kde získal několik cen. Jako vycházející hvězdu ho představil Plácido Domingo na zahajovacím koncertu 30. ročníku MHF Český Krumlov. V nedávné době vystoupil v Budapeštské Bartókově síni, na EXPO 2020 v Dubaji a s Houslovým koncertem Saint-Saënse s PKF-Prague Philharmonia. 

Richard Kollert - housle

Filippo Lombardi

Filippo Lombardi studuje hru na trubku na konzervatoři C. Monteverdiho v Bolzanu. Od svých jedenácti let vyhrává ceny na řadě národních i mezinárodních soutěží včetně Mezinárodní soutěže pro mladé instrumentalisty v Povolettu či mezinárodní soutěže Premio Crescendo. Získal rovněž Národní cenu za hru na trubku. V listopadu 2019 se zúčastnil čtvrtého ročníku soutěže Prodigi, kterou vysílá v hlavním vysílacím čase italská veřejnoprávní televize. Pro rok 2021 byl vybrán do letního programu pro mladé v amsterdamském Concertgebouw. Zúčastnil se mistrovských kurzů s nejslavnějšími trumpetisty, mezi něž patří Sergei Nakariakov, Stephen Burns, Friedemann Immer, Rex Richardson, Omar Tomasoni a Ruben Simeo.

Filippo Lombardi - trubka

Victor Vichev

Victor Vichev se narodil roku 2006 v Sofii, hru na klavír studuje na Národní hudební a taneční škole v Plovdivu. Roku 2014 získal 1. cenu na prestižní Národní soutěži Svetoslava Obretenova, v roce 2019 získal Zvláštní diplom na Mezinárodní klavírní soutěži v srbském Smederevu a první cenu na soutěži Great Composers v Londýně. V témže roce získal 1. cenu na VI. národní akademické klavírní soutěži J. S. Bach a jeho současníci v Plovdivu a na mezinárodní soutěži Golden Piano Talents 2021 získal zvláštní cenu. Jako sólista vystoupil např. s Haydnovým Klavírním koncertem D dur v Plovdivu (2018) a v Sofii (2019) či s Mozartovým Klavírním koncertem A dur se Sofijskou Sinfoniettou v Sofii a Šumenu (2021).

Victor Vichev - klavír

Diana Chausheva

Diana Chausheva se narodila roku 2007 v Sofii. V šesti letech byla přijata na Národní hudební školu, kde začala rychle rozvíjet své hráčské schopnosti. Získala řadu cen na mezinárodních soutěžích: 1. cenu na VII. mezinárodní soutěži smyčcových nástrojů v Niš (Srbsko 2015), mimořádnou absolutní cenu na VIII. mezinárodní soutěži Ohrid te sakam (Makedonie 2020), 1. cenu na hudební soutěži Opus Artis v Paříži (2020), 4. cenu na prestižní mezinárodní houslové soutěži Piccolo Violino Magico 2021 (Itálie), 1. cenu na mezinárodní houslové soutěži Young Paganini v Lehnici (Polsko 2021) ad. Úspěšně se zúčastnila několika mistrovských kurzů pod vedením Stefana Tarary, Leonida Kerbeho, Dory Schwarzberg aj.

Diana Chausheva - housle

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.