Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Čtvrtek 15. září 2022, 11.00
Pro budoucnost

Pro studenty základních uměleckých škol, konzervatoří, Akademie múzických umění v Praze a studenty jiných umělecky zaměřených škol nabízíme vstupenku zvýhodněnou o 50 %. Pro získání slevového kódu nás prosím kontaktujte na adrese vstupenky@dvorakovapraha.cz.

Cena vstupenek

200 Kč

Program

Požadovaný studijní repertoár

Ke stažení ZDE.

Zájemci o aktivní účast se mohou přihlásit formou zaslání svého uměleckého životopisu v délce maximálně 900 znaků na mail stehlikova@dvorakovapraha.cz, a to nejpozději do 31. 7. 2022. Věková hranice pro účast je 25 let.

Forma veřejného mistrovského kurzu je dalším příspěvkem Akademie klasické hudby v rámci Dvořákovy Prahy v úsilí o prohlubování uměleckého vzdělávání. Jako doprovodný program programové řady Pro budoucnost dává příležitost mladým umělcům setkat se u nástroje s mimořádnou uměleckou osobností a konzultovat vlastní pohled na interpretované dílo s umělci, jejichž zkušenosti z velkých mezinárodních pódií jsou neocenitelné. Mistrovský kurz je i jedinečnou příležitostí po publikum nahlédnout do finální fáze přípravy interpretace. Není klasickou výukou, ale výměnou uměleckých názorů. Je vzrušujícím obrazem poslední přípravné fáze mladého interpreta před okamžikem, než s připraveným interpretačním tvarem vstoupí do koncertní arény, aby svůj umělecký názor sdělil publiku.

Tím, kdo provede mladé hudebníky světem vybrané hudební tvorby dne 15. 9. 2022 od 11.00 hodin v Sále Martinů, bude klarinetista Wenzel Maria Fuchs.

  • Dress code: casual
  • Uzavření sálu: 10.55

Interpreti

Wenzel Fuchs

Wenzel Fuchs se narodil v rakouském Innsbrucku, kde začal na tamní konzervatoři studovat hru na klarinet u profesora Waltera Kafera. Ve vzdělání pokračoval u profesora Petera Schmidla na Vysoké škole hudby a múzických umění ve Vídni, kterou absolvoval s vyznamenáním. Rovněž získal ocenění rakouského ministerstva pro vědu a umění v soutěži Jugend Musiziert.

Během studií pravidelně působil ve všech vídeňských orchestrech, včetně orchestru Vídeňské státní opery a Vídeňských filharmoniků. V devatenácti letech se stal sólovým klarinetistou v orchestru vídeňské Volksoper a o pět let později následovalo obdobné angažmá u Symfonického orchestru Vídeňského rozhlasu.

Od roku 1993 je sólovým klarinetistou Berlínských filharmoniků a vyučuje také na Karajanově akademii. Působil jako profesor na Vysoké škole hudební Hannse Eislera (2008–2013) a jako hostující profesor na Univerzitě Geidai v Tokiu. V roce 2015 se stal profesorem na Univerzitě Mozarteum v Salcburku.

Kromě mnoha mistrovských kurzů v Japonsku, Evropě a Spojených státech vystupuje po celém světě jako sólista s orchestry, jakými jsou Tokijská filharmonie, Čínský národní symfonický orchestr, Korejský symfonický orchestr, Berlínský symfonický orchestr a Berlínští filharmonikové.

Mezi jeho partnery v komorní hře patří Yefim Bronfman, Emmanuel Pahud, András Schiff, Albrecht Mayer, Mitsuko Utchida či David Gering. Je členem Dechových sólistů Berlínských filharmoniků, Dechového souboru Berlínských filharmoniků, Berlínského filharmonického okteta a Komorního orchestru Vídeň–Berlín.

Stanislav Gallin

Stanislav Gallin vystudoval Hudební gymnázium v Petrohradě, AMU v Praze a VŠMU v Bratislavě. Vzdělání si doplnil během studijního pobyt v salcburském Mozarteu a na řadě mistrovských kurzů, mj. u Lazara Bermana. Vystupuje na koncertních pódiích nejen v České republice a v Rusku, ale i v dalších evropských zemích, USA, Asii a Africe. Jako sólista se představil mj. s orchestrem Petrohradské filharmonie, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, PKF – Prague Philharmonia či Bruno Walter Symphony Orchestra. Spolupracuje s dirigenty Tomášem Braunerem, Jackem Martinem Händlerem, Jakubem Hrůšou, Vahanem Mardirossianem, Ondřejem Vrabcem, Peterem Vrábelem aj. Je zakládajícím členem Orbis Tria, které se během roku 2009 zařadilo mezi nejúspěšnější evropské soubory své generace, když se stalo laureátem čtyř mezinárodních soutěží, včetně jedné z nejprestižnějších – International Chamber Music Competition v německém Hamburku. Od roku 2009 působí na pražské AMU jako odborný asistent na katedře klavírní spolupráce.

Stanislav Gallin - klavírní doprovod

Sál Bohuslava Martinů

Koncertní sál Bohuslava Martinů je součástí historicky cenného Lichtenštejnského paláce, který se nachází přímo naproti kostelu sv. Mikuláše v horní části Malostranského náměstí. S kapacitou 200 osob je především využíván pro komornější kulturní akce a absolventská vystoupení. Lichtenštejnský palác je od roku 1993 sídlem Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění (HAMU) v Praze.