Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Středa 20. září 2023, 20.00
Pro budoucnost Akademický cyklus

Vstupenky na tento koncert lze zakoupit on-line nebo od 1. září 2023 ve vstupenkovém centru v Rudolfinu. Vstupenky nelze zakoupit v Betlémské kapli.

Ceny vstupenek

690 – 590 Kč

Program

Ludwig van Beethoven: Klavírní sonáta č. 1 f moll, op. 2, č. 1György Ligeti: Musica ricercata, výběrFranz Liszt: Venezia e NapoliModest Petrovič Musorgskij: Obrázky z výstavy

Na cesty Evropou i hudebními dějinami zve všechny italský klavírista Giuseppe Guarrera. Od absolventa berlínské Akademie Barenboim-Said ostatně nelze očekávat nic jiného než porozumění napříč národnostními i názorovými rozdíly. Instituce založená židovským dirigentem Danielem Barenboimem a palestinsko-americkým intelektuálem Edwardem Saidem má toleranci uloženou ve svých kořenech.

Hudební výlet s Guarrerou začíná v klasickém centru, které představuje Vídeň a Beethoven. Takzvaná „mannheimská raketa“, jíž začíná jeho Klavírní sonáta č. 1, odstartuje energicky cestu směrem ke Györgymu Ligetimu. Od narození špičkového maďarského a později rakouského skladatele uplyne letos 100 let, jeho dílo již patří mezi klasiku 20. století. Musica ricercata – Hudba zkoumající – stojí na začátku jeho cesty k vlastnímu stylu. Společně s Franzem Lisztem se všichni ocitnou v Itálii díky jeho kompozici Venezia e Napoli, která je součástí cyklu Léta putování. Závěr obstarají oblíbené Obrázky z výstavy od Modesta P. Musorgského – nádherná klavírní procházka mezi výtvarnými díly Viktora Hartmana.

  • Dress code: dark suit
  • Konec koncertu: 21:45

Interpreti

Giuseppe Guarrera

Mladý italský klavírista Giuseppe Guarrera v současné době působí v Berlíně. Na pozvání Daniela Barenboima hrál pod jeho taktovkou na zahajovacím koncertu sezony 2017–2018 v místním Sále Pierra Bouleze a působí zde jako člen pedagogického sboru Barenboim-Said Akademie.

V roce 2017 byl v soutěži Concours musical international de Montréal (CMIM) vyznamenán druhou cenou a dalšími pěti cenami včetně ceny publika. Získal rovněž stipendium na přehlídce klavíristů Ruhr Piano Festival a cenu Taborovy nadace v rámci Verbier Festival Academy. V roce 2018 se stal laureátem YCAT International Auditions v londýnské Wigmore Hall.


K vrcholům uplynulých sezon patří jeho sólové recitály na Ruhr Piano Festival, v berlínském Sále Pierra Bouleze, v mnichovském Herkulově sále, v londýnské Wigmore Hall, na festivalu v Andermattu, v Royal Concert Hall v Nottinghamu a také jeho debut ve vídeňském Konzerthausu společně s Julianem Rachlinem i sólové recitály v Madridu, Miláně, Římě, Padově a Turíně.

Giuseppe Guarrera vystoupil jako sólista i komorní hráč v nejprestižnějších evropských sálech a na festivalech, jakými jsou Nadace Louise Vuittona v Paříži, Jeruzalémský festival komorní hudby, Verbier Festival Academy, Ruhr Piano Festival, Auditorium Sony v Madridu, Lingotto Giovani v Turíně, Amici della Musica v Padově, Teatro La Fenice v Benátkách, Bologna Festival, Settimane musicali Teatro Olimpico ve Vicenze, Teatro Verdi v Terstu, L´Auditori v Barceloně, Musikverein ve Vídni, Konzerthuset ve Stockholmu, Concertgebow v Amsterdamu, Filharmonie v Kolíně nad Rýnem, Mupa Center v Budapešti, Andermatt Festival, Herkulův sál v Mnichově, Filharmonie v Lucembursku, Casa de Musica v Portu, Megaron v Aténách, Festspielhaus v Baden-Badenu ad.

K vrcholům jeho sólové dráhy patří vystoupení s Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Orchestre Symphonique de Montréal a Orchestra del Teatro la Fenice.

Vedle působení na Barenboim-Said Academy vystoupí v sezoně 2022/23 na sólových recitálech v Bordeaux, Turíně, Terstu a Berlíně a na koncertech komorní hudby v Japonsku a Padově.

Betlémská kaple – aula ČVUT

Betlémská kaple byla založena roku 1391 pro česká kázání. Založení kaple byl významný čin, o čemž svědčí účast pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna i zájem krále Václava IV. V letech 1402–1413, kdy zde kázal mistr Jan Hus, získalo místo značnou oblibu. V roce 1786 byla stavba z větší části zbourána, v 50. letech 20. století však byla postavena replika původní podoby s použitím zachovaných fragmentů zdiva. Od roku 1962 je Betlémská kaple národní kulturní památkou, její prostory dnes slouží jako slavnostní aula ČVUT a místo pro konání kulturních a jiných akcí.

Zdroj informací z oficiálního turistického portálu města Praha.