Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
mistrovský kurz
Pátek 15. září 2023, 10.00
Pro budoucnost

Ceny vstupenek

200 Kč

Program

Zájemci o aktivní účast se mohou přihlásit formou zaslání svého uměleckého životopisu v délce maximálně 900 znaků na mail stehlikova@dvorakovapraha.cz, a to nejpozději do 31. 7. 2023. Věková hranice pro účast je 25 let.

Forma veřejného mistrovského kurzu je dalším příspěvkem Akademie klasické hudby v rámci Dvořákovy Prahy v úsilí o prohlubování uměleckého vzdělávání. Jako doprovodný program programové řady Pro budoucnost dává příležitost mladým umělcům setkat se u nástroje s mimořádnou uměleckou osobností a konzultovat vlastní pohled na interpretované dílo s umělci, jejichž zkušenosti z velkých mezinárodních pódií jsou neocenitelné. Mistrovský kurz je i jedinečnou příležitostí po publikum nahlédnout do finální fáze přípravy interpretace. Není klasickou výukou, ale výměnou uměleckých názorů. Je vzrušujícím obrazem poslední přípravné fáze mladého interpreta před okamžikem, než s připraveným interpretačním tvarem vstoupí do koncertní arény, aby svůj umělecký názor sdělil publiku.

Tím, kdo provede mladé violoncellisty světem vybrané hudební tvorby dne 15. 9. 2023 od 10.00 hodin v Sále Martinů, bude violoncellista Pablo Ferrández.

  • Dress code: casual
  • Konec koncertu: 13:00

Interpreti

Pablo Ferrández

„Pablo Ferrández je skutečně výjimečný... tvoří skvělý zvuk, má velmi jemné vibrato, bezchybnou levou i pravou ruku a je to ryzí hudebník.“
Anne-Sophie Mutter

„Přitažlivost popového idolu, vynikající technika a strhující muzikálnost jsou neklamným znamením vycházející hvězdy.“
Los Angeles Times

„V Pablu Ferrándezovi představuje Španělsko nového génia violoncella.“
Le Figaro


Pablo Ferrández, laureát 15. ročníku Mezinárodní Čajkovského soutěže a exkluzivní umělec SONY Classical, je označován za „nového génia violoncella“ (Le Figaro). Jedná se o podmanivého umělce, který „má vše: techniku, odhodlanost, ducha, sólistické charisma, expresivitu i šarm“ (El Pais).

V březnu 2021 vydal pod hlavičkou SONY Classical své debutové album Reflections, které bylo vysoce oceněno kritikou a vyneslo mu cenu Opus Klassik Award 2021. Na podzim 2022 vydá své druhé album s Brahmsovým Dvojkoncertem, nahraným ve spolupráci s Anne-Sophie Mutter a Českou filharmonií pod vedením Manfreda Honecka, a s Klavírním triem Clary Schumannové za interpretační spoluúčasti Anne-Sophie Mutter a Lamberta Orkise.

K jeho nejvýznamnějším vystoupením z poslední doby patří vystoupení s Losangeleskou filharmonií, Českou filharmonií, Orchestrem Santa Cecilia, Soulskou filharmonií, Královskou filharmonií, Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu, Londýnskou filharmonií, Academy of St Martin in the Fields, Izraelskou filharmonií, Rotterdamskou filharmonií a Barcelonským symfonickým orchestrem, stejně jako rezidence u Filarmonica Arturo Toscanini, Tenerife Symphony a Orquesta de Valencia.

V sezoně 2022/23 jej čeká návrat do Hollywood Bowl s Losangeleskou filharmonií, debut na Salcburském festivalu s Vídeňskými rozhlasovými symfoniky, evropské turné s Anne-Sophie Mutter a Londýnskou filharmonií, španělské turné s Antverpskými symfoniky pod vedením Elim Chan a opětovná vystoupení s orchestrem Santa Cecilia pod vedením Daniela Gattiho, s Orchestrem Konzerthausu pod vedením Andrise Pogy a s Baltimore Symphony pod vedením Kwamé Ryana. Čekají jej rovněž debuty s Orchestra Filarmonica della Scala pod vedením Riccarda Chaillyho, s Oslo Philharmonic a Vasilym Petrenkem, s Tonkunstler Orchestra pod vedením Roberta Trevina, s Indianapolis Symphony a Linou Gonzalez-Granados a s NDR Elbphilharmonie Orchester pod taktovkou Eriny Yashimy.

Ferrández vystoupí na recitálech v Carnegie Hall, Wigmore Hall, Kolínské filharmonii, Berlínské filharmonii, Palau de la Música Catalana, Sociedad Filarmónica de Bilbao, na festivalech Schloss-Elmau a Sion a bude také rezidenčním umělcem BBC Scottish Symphony Orchestra.

Jako sólista a komorní hráč často spolupracuje s umělci jako Anne-Sophie Mutter, Janine Jansen, Vadim Repin, Martha Argerich, Denis Kozhukhin, Gidon Kremer, Yuja Wang, Nikolai Lugansky, Beatrice Rana, Maxim Rysanov, Alice Sara Ott, Elena Bashkirova, Luis del Valle a Sara Ferrández.

Pablo Ferrández se narodil roku 1991 v Madridu do hudební rodiny a ve třinácti letech nastoupil na prestižní Hudební školu královny Sofie, kde studoval u Natalie Shakhovské. Poté absolvoval studium na Kronberg Academy u Franse Helmersona a stal se stipendistou Nadace Anne-Sophie Mutter. Hraje na Stradivariho nástroj Lord Aylesford z roku 1696, zapůjčený nadací Nippon Music Foundation, a na Stradivariho nástroj Archinto z roku 1689, který mu velkoryse doživotně zapůjčila Stretton Society.

Pablo Ferrández - violoncello

Sál Bohuslava Martinů

Koncertní sál Bohuslava Martinů je součástí historicky cenného Lichtenštejnského paláce, který se nachází přímo naproti kostelu sv. Mikuláše v horní části Malostranského náměstí. S kapacitou 200 osob je především využíván pro komornější kulturní akce a absolventská vystoupení. Lichtenštejnský palác je od roku 1993 sídlem Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění (HAMU) v Praze.