Mistrovský kurz violoncellisty W. E. Schmidta

Do Prahy přijíždějí dva z nejúspěšnějších violoncellových pedagogů současnosti. Výsledky světových soutěží jsou toho dokladem.

Cena vstupenek:

200 Kč

Datum

13/9/25

Čas

10.00

Konec mistrovského kurzu

13.00

Dress code

casual

Lektor

Wolfgang Emanuel Schmidt
Wolfgang Emanuel Schmidt
violoncello

Wolfgang Emanuel Schmidt se narodil roku 1971 ve Freiburgu. Studoval u Alda Parisota na Juilliard School a Davida Geringase na Hudební akademii v Lübecku. Je vítězem prestižních soutěží včetně Německé národní hudební soutěže, Adam Cello Competition na Novém Zélandu a Rostropovičovy soutěže v Paříži, kde obdržel „Grand Prix de la Ville de Paris“. Stal se také laureátem Čajkovského soutěže v Moskvě a Leonard Rose Cello Competition v USA.

V současné době pedagogicky působí na Hochschule für Musik „Franz Liszt“ ve Výmaru, na Univerzitě umění v Berlíně a od roku 2017 také na Kronberg Academy.

Jako sólista vystupoval po celé Evropě, v Rusku, Asii a USA. Spolupracoval s předními orchestry, jako jsou Gewandhausorchester Leipzig, Deutsche Symphonie-Orchester Berlin, Orchestre Philharmonique de Radio France, Tokyo Symphony Orchestra nebo Pražská komorní filharmonie a s významnými dirigenty, mezi něž patří Charles Dutoit, Marek Janowski, Yutaka Sado, Jiří Bělohlávek a Andrey Boreyko. Koncertoval v prestižních sálech, jako jsou Berlínská filharmonie, Carnegie Hall, Wigmore Hall, Suntory Hall a Rudolfinum v Praze.

Je zapálený komorní hráč, jehož partnery na pódiu byli například Lang Lang, Emanuel Ax, Gil Shaham, Leonidas Kavakos a další. V letech 2000–2002 byl členem programu Chamber Music Society Two v Lincoln Center a pravidelně vystupuje s Jensem Peterem Maintzem v duu Cello Duello.

Jeho diskografie obsahuje nahrávky pro Sony Classical, mimo jiné s díly Sergeje Prokofjeva, Roberta Schumanna a Edwarda Elgara. Jeho nahrávka klavírního kvartetu Carla Marii von Webera z roku 2013 získala ocenění „Preis der Deutschen Schallplattenkritik“ a Diapason d’Or.

V posledních letech se věnuje také dirigování a vystupoval s orchestry jako Dortmunder Philharmoniker, Staatskapelle St. Petersburg a Württembergische Philharmonie. Působí jako hlavní dirigent souboru Metamorphosen Berlin, s nímž koncertuje po celém Německu včetně vystoupení v Elbphilharmonie a Konzerthaus Berlin, a také ve Španělsku a ve Švýcarsku.

Hraje na violoncello Matteo Goffriller, které kdysi vlastnil Hugo Becker.

zdroj: Wolfgang Emanuel Schmidt

O programu

Žádný mistr svého oboru nevyšel hned ze školy, nikdo neskočí do Carnegie Hall rovnou z konzervatoře. Sledovat přerod velkých talentů na špičkové interprety je ohromné dobrodružství, které nabízejí mistrovské kurzy Dvořákovy Prahy. Je až neuvěřitelné sledovat, jak důkladně nacvičená skladba roste do krásy s každou maličkostí. Člověk nevychází z údivu, jaké drobnosti stojí za perfektním provedením. V detailu se neukrývá jen ďábel, ale především dokonalost.

Informace pro zájemce o aktivní i pasivní účast na violoncellových kurzech

  • Program mistrovských kurzů není předem stanoven.
  • Přihlásit se mohou violoncellisté, a to e-mailem na adresu uherkova@dvorakovapraha.cz do 31. 7. 2025.
  • Přihláška musí obsahovat životopis uchazeče, telefonický a e-mailový kontakt a návrh repertoáru, který by chtěl konzultovat s lektorem.
  • Součástí přihlášky je také informace o preferovaném lektorovi – J. P. Maintz nebo W. E. Schmidt – a sdělení, zda v případě naplněné kapacity u jednoho z nich má uchazeč zájem absolvovat kurz u druhého.
  • Uchazeč zároveň uvede, zda potřebuje zajistit klavírní spolupráci u skladeb s klavírem. Pokud bude přijat k aktivní účasti a bude třeba zajistit korepetitora, dodá notový materiál pro klavíristu.
  • Po uzávěrce přihlášek budou uchazeči nejpozději do 15. 8. 2025 informováni o tom, zda byli přijati jako aktivní nebo pasivní účastníci.
  • Horní věková hranice pro účast je stanovena na 25 let.
  • Aktivní i pasivní účast na těchto kurzech je poskytována Akademií klasické hudby bezplatně.

Veřejné mistrovské kurzy vtahují publikum do tajností umění, jehož krása spočívá v řadě technických detailů. V neposlední řadě nabízejí také možnost být u zrodu velkých hvězd, které budou za pár let vystupovat na nejslavnějších a nejdražších pódiích světa.

Děkujeme našim partnerům, kteří podpořili tento koncert

No items found.

Představení

No items found.

Workshopy

No items found.

Koncerty

No items found.

Galerie

No items found.

Akademie múzických umění v Praze, Malý klavírní sál

Místem konání mistrovských kurzů bude Malý klavírní sál (místnost č. 1034), který se nachází v sídle Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění – v pozdně barokním Lichtenštejnském paláci na Malé Straně v Praze. Součástí budovy je také koncertní sál Bohuslava Martinů s kapacitou 200 osob a koncertní sál Galerie pro 130 osob. Oba sály slouží hlavně k pořádání absolventských koncertů a komornějších akcí. Palác je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Ukázat na mapě